Stara ljubav zaborava nema. Iliti Beljanica ;)

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
IRalic
Freebiker
Posts: 1786
Joined: 29 Mar 2005, 23:59
Location: Home is where the bike is :D
Contact:

Stara ljubav zaborava nema. Iliti Beljanica ;)

Post by IRalic »

Helou!



Nedavno s koleginicom obrnuh krug pocevsi sa Vinatovace gde smo se ulogorili, pa dalje Beljanickom rekom,
precicom preko prevoja Jelje u dolinu Busovate, obilazak vodopada Buk, pa zaokret i uzvodno uz Busovatu do visoravni,
zatim do vrha Beljanice, pa grebenom do mrsave i skoro nestale staze koja sa Beljanicke kape silazi na Raskovu livadu, i niz Jelov potok nazad do Resave.

Pa reko s obzirom da sam forum u poslednje vreme zapostavio, red je da se vratim u velikom stilu ;)

Fotke ovde(od oba dana, drugi je bio s biciklima na nosacu): https://www.facebook.com/media/set/?set ... ec967594f1

Sirovi trek, koji se prekida silaskom na Raskovu livadu (da da, mobitel i s tim vezane boljke ;) moracu vise nabaviti taj punjac sto srce struju iz diname..)
http://www.strava.com/activities/156971636
Na Beljanickoj kapi vidljiva lutanja u pokusaju pronalaska staze ka Raskovoj livadi, pa zanemarite ;)
Stazom ocigledno davno niko ne prolazi (planinari idu sad jugozapadnim prilazom direktno od Lisina predpostavljam?)
te do samog odseka nigde nije bilo ni najmanej vidljive staze ili oznake, a postoji vise dobro utabanih staza,
ali utabase ih lokalna stada krava, tako da se cesto zavrsavaju u kakvim corsokacima zaraslim u siblje i zbunje.
Krak koji je i dalje vodio ka istok je solidno utaban, ali nemam predstavu da li se takodje zavrsava na slicna nacin,
jer smo okrenuli nazad shvativsi da smo za par stotina metara promasili mesto gde je moguc spust na livadu.
I tako iduci lagano odsekom gazeci neku svoju stazu niz padinu, niotkuda se pojavila jedva vidljiva crvenkasta stazica, siroka koliko stopalo.
Ali i dalje dovoljno vidljiva da se moze pratiti, i u sustini je jedini smisleni put za do sumice, posle koje sledi sama livada.
Livada je prilicno zarasla, pa smo gurali sve do kraja kroz gustu, do kormana visoku travuljinu.
No livadska je trava, moze se cak tu i voziti, uz eventualni rizik da vam prednji tocak upadne u kakvu rupu i zbaci vas s bicikla u mekani jorgan livadske trave :)

Kako se uveliko smrkavalo, nismo istrazivali okolo livade, nego brze bolje posli ka putu niz Jelov potok.
Tu je takodje na prvom, onom strmijem delu dosta zaraslo(ocigledno niko vozilom na livadu vise ne ide)
a posle toga sledi solidniji deo, sve dok se ne sidje do potoka, gde je put prilicno spran i devastiran od strane istog,
a novost je to su tu izgradjene cuprije, te niema vise prelaska potoka kao nekad nego je sve suvo.
Potok takodje negde dole misteriozno skrece, tojest skrenut je negde i ne prati put do kraja i spajanja sa Resavom kod mostica.

Generalno svi putevi su prilicno sprani, predpostavljam poslednjim obilnim padavima ovogodisnjim,
tako da na nekim putevima gde je pre bila tzn. magistrala, sada je prilicno kamenit put.

Precica preko prevoja Jelje je lepa, ali jednim delom vodi kroz zarasle livade(ali ne ekstremno zarasle kao u slucaju Raskove)
te i u treba racunati na voznju kroz travu, ili guranje jednim delom.
Kad pocne da se penje iz doline Beljanicke reke, kdo prvih kuca malo je tesko razaznati put, i to da se posle lakat krivine
kada okrene ka kucama glavni put odvaja lagano desno uz brdo obilazeci iznad kuce, pa sam i ja opet otisao do kuca
i probao kroz dvoriste da se probijem (zimuz sam pored tarabe presekao, jer tada od snega(sada zbor trave) nisam takodje primetio da se put odvaja ka gore pre kuca)
posle toga ima par kratkih "cupavih" delova zaraslih pa cak i u koprive delimicno, ali samo je na krivinama gde se sunce uspelo probiti kroz guste krosnje, dalje je sasvim ok.

Kad vec pominjem, chekirajte moj zimski poduhvat istom trasom. Ali bez silaska na Raskovu livadu. Bila je namera, ali pao mrak, crkao telefon.. a i tako mislim da nema teoretske sanse da bih "nabo" stazu za silazak, po snegu nema sanse bez jako jako preciznog treka i izrazitu paznju i oprez.
Zimska varijanta: https://www.facebook.com/media/set/?set ... d4fb399b77

I tako..sta znam..mislim da osim ovih tehnickih detalja koji nekome mogu biti koristni, nema potrebe ista pricati i dodavati :)

Ko dugo nije bio na Kucaju, primetice da su skoro svi putevi oznaceni, pa za snalazenje je dovoljna cak i orjentaciona mapa koja sadrzi nazive dolina i poznatih tacaka, pa se uz pmoc putokaza moze lako snaci.
Takodje su primetni i neki znaci koji jedan ogroman prostor izmedju Prskala i Krnje Jele(a ko zna dokle na drugoj strani) obelezavaju kao "Manastirsko imanje, SPC Eparhija Branicevska" a na celokupnom potezu su mnogobrojna "radilista" sa slicnom oznakom, na kojima se izvlaci drvo naveliko. Ali naveliko, zaista.
Uz najave prosirenja poseda Vojske Srbije na Pasuljanskim livadama, ne mogu se oteti utisku da je po sredi jos jedna patriotrska pljacka/privatizacija ??
Kako danas stoji znak obavestenja, i znak zabrane pristupa "radilistima"(naisavsi na njih putem, fakticki zabranjuju dalji prolaz istim), tako ce sutra postojati rampa i zaista zabranjen pristup "privatnom posedu"...

I tako... i dalje je to manje vise divljina u kojoj smo uzivali pre 5-10 godina, ali su primetni "pomaci" ka civilizaciji, i to nisam siguran da sluti na dobro, bar ne ti pomaci koje sam zapazio.


Pozdrav :)
Igor

~o
~ \-/\-
(o)^(o)
------------------
http://velomotion.weebly.com

Image
Post Reply