Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by LongDistance »

Uhhh... treba napisati nesto... ali sta... :)

Ajd prvo ovako...

Mapa:

Image

Fotke:

https://www.facebook.com/media/set/?set ... f9a2e0b002

31.05.2014. - 26.06.2014.
~2000km~


Kosovo:
U sustini ok. Nije bilo problema. Po kafanama sam pricao slobodno na srpskom u Pristini, Gnjilanu i Prizrenu i apsolutno niko nije davao ni 5 para sto sam Srbin. Svako gledao svoja posla i vodio svoje razgovore. Po ovim malim mestima nisam pricao na srpskom jer nisam ni imao potrebe, posto sam samo prolazio kroz njih.

Albanija:
Narod je stvarno dobrodusan i bas je steta sto nasi ljudi ne putuju tamo cesce. Priroda je prelepa. Od morskih gradova Drac i Valona su me smorili tako da tamo verovatno ne bih otisao opet ni da mi neko ponudi besplatno letovajne, ali me je Saranda odusevila i tamo bih otisao na letovanje cak i kada bi trebalo da se plati.

Makedonija:
Makedonija k'o Makedonija... Uvek dobro zezanje, tako da nema sta tu posebno elaborirati.

Toliko...
Ako se nesto setim naknadno dodacu...

E da, par veoma bitnih saveta za kupovine u malim seoskim prodavnicama!
1) Apsolutno uvek prebrojati kusur! Nekako im se previse cesto dogodi da slucajno naprave gresku i vrate manje
2) Izbegavati prodanice u kojima cene nisu istaknute za svaki proizvod. Posto je veoma tesko pronaci prodavnice sa cenama, onda si jednostavno prinudjen da kupujes u prodavnicama gde se cene odredjuju random na licu mesta i zato svako ko kupuje tamo mora da jasno stavi do znanja trgovcu da je upoznat sa prosecnim cenama tih proizvoda. Meni je recimo jedna zena pokusala da uvali lepinju za 1 euro, a druga zena jedno pakovanje sibica po ceni od 50leka dok je prosecna cena sibice oko 10 leka... itd...
3) Ako samo zelite da pitate koliko nesto kosta, znaci ono cisto informativno, veoma cesto se desi da oni to odmah stave na pult i ukljuce u cenu, a onda kada vi platite i ponesete sa sobom samo robu koju zelite, ako ne proverite sta ste platili shvatite da ste platili i proizvod koji niste poneli sa sobom.
4) Ako koriste kase sa bar kod skenerom, obavezno voditi racuna sta je otkucano, da se ne desi da je jedan isti proizvod kucan 2 puta, ili ako je bilo vise proizvoda, da je 2 puta kucan onaj skuplji a onaj jeftiniji ni jednom.

U sustini ovo su neki saveti kojih se treba pridrzavati u svakoj zemlji, nevezano za Albaniju ili Kosovo ili sta vec...

Kao sto rekoh, bilo mi je odlicno tamo i naravno da bih ponovo veoma rado otisao tamo.
Last edited by LongDistance on 02 Jul 2014, 14:18, edited 1 time in total.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by Gruja »

Svaka čast na turi, vrlo je zanimljiva, ali slike nisu dostupne svima. :(
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by LongDistance »

Hvala :)
Folder je public tako da je samo potrebno imati facebook account.
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by shebez »

Lepa voznja...
Tako blizu a tako drugacije...

Kako funkcionise prelaz srpskih drzavljana na Kosovo i sa Kosova, da li postoje neki posebni uslovi ulaska, viza, da li treba prijava boravka i slicno?
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by LongDistance »

Da budem iskren, stvarno ne znam za tu prijavu boravka. Ja nisam nista prijavljivao. Dosao na granicu i mahinalno pokazao pasos. Nisam se ni setio da pitam da li moze da se predje samo sa licnom kartom. Inace. oba policajca (na srpsko-kosovskoj granici i kosovsko-albanskoj granici) su me malo cudno pogledala kada sam im pokazao srpski pasos, ali nisu nista komentarisali.
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by Gruja »

LongDistance wrote:... samo potrebno imati facebook account.
Samo to. Ja ne spadam u facebook gang pa ne mogu da vidim, a moj nalog na picasi moze da vidi svako, ne treba da ima nalog na picasi.
Off topic je, izvini, samo da kazem sta mi je na dusi. :)
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by LongDistance »

Razumem te u potpunosti, ali kontam da je lakse tebi da registrujes neki asdfasdf facebook account nego da ja uploadujem opet preko 700 fotki.
I sam sam do pretprosle godine bio izriciti protivnik facebooka, ali sta ces, mora se u korak sa vremenom. Od kako koristim facebook smanjio sam upotrebu mobilnog i emaila, tako da mi je ok. Eto, ja mogu da ti budem prvi prijatelj :)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by Gruja »

Taman posla da postavljaš slike ponovo negde drugde, nisam na to mislio. :)
Ne kritikujem ja tebe, već tu politiku što facebook vodi "nema da vidiš slike ako nemaš nalog" pa sad svi moramo da se registrujemo samo da bi gledali slike. No can do man! Nećem više da ti spamiram temu, ovo mi je zadnji komentar po ovom pitanju.

Inače, i ja bih voleo da procunjam Albanijom, samo, kada će se ukazati prilika, videćemo.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by bluealek »

Ono čega većina fejsbuk korisnika nije svesna jeste da je moguće dobiti link za foto albume koji će ih učiniti dostupnim i onima koji nemaju fejsbuk nalog, dakle najširoj internet publici. Uđi u album i u redu iznad opisa albuma, pored ikonica "Dodaj fotografije" "Izmeni" " "Označi" imaš ikonicu koja izgleda kao zupčanik. Klikni na nju, a onda izaberi "Preuzmi vezu" i taj link koji ti daje prosledi ovamo. Tek tako će SVI videti tvoj album 8)
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by LongDistance »

Ha! Care! Hvala za info! Iskreno, nisam znao za ovo. Slabo sam ja i butao po tim opcijama, ali ovo je veliko dostignuce! Extra!
Editovao sam link na vrhu u originalnom tekstu. 8)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by Gruja »

E, tako! Odlična tura, hvala što si podelio sa nama.
Шипка
Posts: 60
Joined: 02 May 2012, 21:46
Location: Краљево

Re: Kosovo - Albanija - Makedonija 2014

Post by Шипка »

shebez wrote:Lepa voznja...
Tako blizu a tako drugacije...

Kako funkcionise prelaz srpskih drzavljana na Kosovo i sa Kosova, da li postoje neki posebni uslovi ulaska, viza, da li treba prijava boravka i slicno?
Косово је СРБИЈА!!! Ако су самопроглашену државу Косово признале поједине државе,бар се ми Срби не морамо одрећи сопствене територије...Били смо под Турцима 500 година и никад се нисмо предавали и ипак смо опстали,тако исто и Косово,ако га се не одрекнемо ми сами онда има неке шансе кад тад да га вратимо...
А што се прелаза тиче,можеш лепо из правца Бруса или Јошаничке бање преко Копаоника и Брзећа да се спустиш мало пре Лепосавића и после наставиш где год хоћеш по Косову...Пут је добар,нема полиције,нема царинских пунктова и слично тако да ти не треба ништа од документације...Ја сам до сада 2 пута ишао бициклом туда без икаквих проблема...А и на оним прелазима где има полиције довољна је лична карта.
Post Reply