Источна Србија

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
Шипка
Posts: 60
Joined: 02 May 2012, 21:46
Location: Краљево

Источна Србија

Post by Шипка »

Од 8-14 септембра сам обишао један део Источне Србије и прешао 723км,посетио бројне историјско-културне споменике и имао прилике да се дивим предивним природним лепотама тога краја поготово Дунава...
До Велике плане тј до села Караула сам дошао комбијем код ујака који ту живи...
1.дан-35км вожње по Великој плани и околини са Владом из Велике плане који се показао као изванредан домаћин а који ми је уједно био и водич по том крају...Обишли смо етно село Моравски конаци,затим манастир Покајницу и на крају Радовањски луг,место где је убијен Вожд Карађорђе...Уједно овај дан ми је био загревање за дане који су уследили...
https://plus.google.com/u/0/photos/1165 ... 8654289281
2.дан-158км,из села Карауле,преко Велике Плане,Жабара и Пожаревца сам стигао до Костолца,па одатле до археолошког налазишта Виминацијум где сам се задржао неких пола сата у разгледању локалитета...одатле сам после отишао до села Кличевац,где ме је један мештанин упутио пречицом до тврђаве Рам,а боље и да га нисам послушао јер никад у животу горим путем нисам пролазио,стазицама поред неких њива,па зараслом обалом неког канала,па зараслим макадамским путем којим вероватно нико није годинама прошао,онда кроз неку прашуму и тако све док нисам стигао до једног насипа на Дунаву,и одатле после убрзо до тврђаве Рам на обали Дунава... После тога сам отишао до села Затоње а одатле после до Сребрног језера уз чију сам обалу возио неких 6-7км солидним макадамским путем до почетка језера,а одатле после бициклистичком асфалтираном стазом до Великог Градишта...Од Великог Градишта до Голубца сам углавном тј највећим делом пута возио поред самог Дунава,лошим и каменитим макадамским путевима и насипима по којима је лако могло да се вози а само у пар наврата сам излазио на асфалтни пут...Посетио сам Голубачку тврђаву и на километар од ње сам преноћио у јефтином мотелу Јенић...цео дан ме је пратио јај ветар и облачно време које је сваког тренутка претило кишом коју сам срећом избегао тај дан.
3.дан-155км,око пола девет сам стигао до Локалитета Лепенски Вир где сам прво морао да чекам пола сата док не отворе улаз за посетиоце,а скоро сат времена сам и остао у разгледању самог локалитета.после сам магистралом отишао до Доњег Милановца а одатле најлепшим делом Ђердапске клисуре одакле се пружају невероватни погледи на Дунав до Текије и онда до Кладова где сам посетио археолошки локалитет Дијана као и Тврђаву Фетислам.одатле сам после отишао до Брзе Паланке па по мраку до оближњег села Река где сам преноћио.Иначе тај дан ме је време лепо служило.
4.дан-125км ујутро сам рано отишао до водопада Бледерија,па се после опет преко села Река вратио до Брзе Паланке а одатле после преко села Слатина и Уровица стигао до села Вратна где сам посетио истоимени манастир као и оближњи природни феномен Вратањске капије...
одатле сам после преко планине Мироч и Циганског гробља солидним макадамским путевима стигао надомак села Мироч,одакле сам се после асфалтом спустио до Поречког залива и одатле после преко Мосне,Клокочевца и Рудне главе стигао до Мајданпека где сам преноћио код другара.Овај дан ме је киша у више наврата окупала добро.
5.дан-150км од Мајданпека преко Дебелог луга сам стигао у Жагубицу где сам посетио Врело Млаве као и Тршку цркву која ми је била успут ка Крепољину.у Крепољину сам се задржао добрих 2 сата у локалној продавници због невероватног пљуска...кад је престао кренуо сам ка Петровцу успут посетивши манастир Горњак,а одатле до Петровца,па до Жабара и на крају до Велике Плане ме је пратила изузетно јака киша.
6.дан-100км Велика Плана-Краљево преко Раче и Виска сам извезао за 4 сата и 22 мин без секунде одмора. иначе између 5 и 6 дана сам имао дан одмора.
https://plus.google.com/u/0/photos/1165 ... 3054382961
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: Источна Србија

Post by LongDistance »

Like :)
Post Reply