West Euro Cyclo Trip 2013

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

West Euro Cyclo Trip 2013

Post by LongDistance »

Krenuo 26.05.2013. a vratio se sinoc 28.08.2013.

Srbija
Madjarska
Slovacka
Austria
Ceska
Nemacka
Holandija
Belgija
Francuska
Italija
Slovenija
Hrvatska

Oko 6500km

Ako nekog ne mrzi moze da baci pogled na moje fotke. Ima ih oko 2500 :) ...i podeljene su u tri albuma:

a) Srbija - Ceska
https://www.facebook.com/momir.bojovic/ ... 635&type=3

b) Ceska - Francuska
https://www.facebook.com/momir.bojovic/ ... 635&type=3

c) Francuska - Srbija
https://www.facebook.com/momir.bojovic/ ... 635&type=3

By the way... ko zeli moze slobodno da me doda za prijatelja na facebooku :)

Elem, dodacu jos par nekih zanimljivih informacija, samo da malo predahnem :)


------------------------
Dopuna 01.09.2013.
------------------------

Ovo je neki okvirni prikaz putanje:

Image

Ova mala crtica na severu Italije predstavlja deo izmedju Verone i Bolzana. Svratio sam do Bolzana da obidjem neke ljude koje znam od ranije, i tamo sam proveo 2 nedelje. Znaci, od 3 meseca koliko sam proveo na putu, 2.5 meseca je aktivna voznja i 2 nedelje pauze.

FAQ:
-Ono sto ljude uglavnom najvise zanima (jer je to najcesce prvo pitanje koje mi postave): "A koliko je to para sine??"
(Znaci ne pitaju me da li sam dobro, jesam li ziv i zdrav pretekao, vec samo su pare bitne...)

Ovako... Nisam bio u mogucnosti da se nesto preterano luksuziram. Od Krusevca do Amsterdama sam uglavnom trosio:
Oko 0.55€ - 0.65€ za najjeftiniji hleb (tost)
Oko 1€ za vakumirano pakovanje slanine ili cajne. Nekad za taj 1€ dobijem 100gr, nekad 150gr a nekad 200gr. Sve zavisno od nekih promocija i od prodavnice do prodavnice
Oko 0.3€ - 0.4€ za kiselo mleko

Znaci, sa 2 evra dnevno mogao sam da se prehranim po sistemu da ne umrem od gladi, ali na dugorocnom nivou nisam mogao da jedem samo suve sendvice.

Za dodatni evro sam morao da obogacujem ishranu razlicitim namirnicama, pa sam svakoga dana kupovao recimo banane, jaja, mleko, konzerviranu ribu, supu u kesici...

Od Amsterdama do juga Francuske sam umesto slanine kupovao konzervirana gotova jela. Pasulj sa kobasicama, Kupus sa kobasicama, Ravioli, Krompir u pavlaci, Ratatouille ... u rasponu od 0.8€ do 1.2€ za konzervu od 800 grama.

Na jugu Francuske je temperatura toliko skocila da mi se vise nista nije ni jelo. Uglavnom sam kupovao neke vocne jogurte za 1€ (500gr), i neki najjeftiniji keks. Valjda bese oko jedan dva evra za neku kesu od oko pola kilograma... tako nesto... pa sam taj keks drobio u hladan vocni jogurt i time se hranio skoro celom sirinom Italije.

Kada sam stupio na tlo Ex Yu, onda su poceli bureci, pljeskavice i tako to... :)

Za dodatni evro sam "terao bes" :) Znaci, tu sad ide dodatni luksus po sistemu Nes 3u1, gazirani i negazirani sokovi,...


------------------------
Dopuna 03.09.2013.
------------------------

PRIPREMA

Posto novim biometrijskim pasosem mozemo da ostanemo u shengenskoj zoni do 3 meseca, vodio sam se logikom da dizaniram rutu koju bih mogao da predjem za oko 2 meseca, a da mi taj treci mesec ostane za svaki slucaj. Oduvek sam zeleo da posetim Amsterdam, tako da sam okvirnim crtanjem na google maps uvideo da bih verovatno mogao da se uklopim vremenski da to i izvedem.


[Software i web servisi]

IGO8 Navigacija za Windows Mobile telefon

Posedujem neki stari HTC Tytn 2 mobilni, koji ima Windows Mobile 6. Instalirao sam IGO8 i video da moze da mi bude veoma koristan. Osim toga video sam da neki lik u Nisu prodaje isti takav telefon za oko 35e, i odmah otisao i uzeo jos jedan, cisto da imam za svaki slucaj. U medjuvremenu sam u vise navrata kupovao baterije, tako da sada imam ukupno 6 baterija i dva punjaca. Kada dodjem uvece kod hosta, odmah kacim oba punjaca, tako da za jedno vece mogu svih 6 da napunim. Jedna baterija moze da drzi relativno dugo, par sati i vise, ako se pametno koristi. Dok vozim uglavnom drzim ekran iskljucen, a s vremena na vreme bacim pogled cisto da vidim da li sam na pravoj putanji, ili da vidim da li mozda postoji neko problematicno skretanje pa da ga ne promasim.


ridewithgps.com

Za kreiranje rute sam koristio ridewithgps.com. Naravno, nisam odradio celu putanju u jednoj mapi vec sam je odradio iz vise delova, zbog brzeg ucitavanja sa njihovog servera. Sve rute sam eksportovao kao GPX fajlove a zatim programom GPSBabel ih konvertovao u IGO TRK format i prebacio kod sebe na telefon.


Google Street View

Google street view sam koristio veoma cesto da bih bacio pogled na neke delove puta, cisto da vidim u kakvom su stanju i da li recimo postoji biciklisticka traka.


Google My Maps
Kreirao sam mapu za svaki veci grad koji zelim da posetim. Ovo je jedan korak ispred sledece operacije...


Google.com

Ako se na Google.com (obavezno mora da bude engleska verzija jer ova opcija ne radi na lokalizovanim verzijama) otkuca ime nekog grada i attractions, pojavi se crna traka sa POI (Points of Interest), a klikom na svaki POI postoji opcija SAVE TO MY MAP. Kada prikupim sve POI lokacije koje zelim da posetim, onda exportujem mapu u KML formatu i ubacim u IGO folder. Kada stignem u neki grad odmah na mapi vidim plave ikonice tako da ne moram da lutam i da trazim gde su lokacije koje zelim da posetim.


couchsurfing.org i warmshowers.org

Ovo je bilo moje prvo iskustvo sa ovim tipom nocenja kod nepoznatih ljudi. Prve hostove sam poceo da trazim jos u martu :) Nekoliko ljudi mi je odgovorilo da smatraju da je previse rano da kontaktiram ljude i da ih pitam za smestaj za mesec jun, ali bilo prerano ili ne uspeo sam da prikupim dosta hostova. Plan mi je bio da prikupim sto vise hostova do Amsterdama, a kasnije po dolasku u Amsterdam da krenem da trazim nove hostove. Za dva i po meseca aktivne voznje nisam uspeo da nadjem hosta samo u Djenovi, zatim u nekom mestu Latisana u Italiji, i u Hrvatskoj u mestima Novska i u Slavonskom brodu. Ne racunajuci nocenja kod ljudi koje sam znao od ranije, racunica kaze da sam imao nekih 40 hostova, od kojih su desetak hostova sa warmshowersa a ostalo sa couchsurfinga.



------------------------
Dopuna 06.09.2013.
------------------------

Stvari koje sam poneo

----------------------------
Leva bisaga
----------------------------
3 para gaca (+ 1 na meni)
4 para carapa (+ 1 na meni)
3 majce (+ 1 na meni)
peskir
2 punjaca za mobilni
punjac za fotoaparat

punjac za AAA/AA baterije -> Sipka ga nasao, i hvala mu za hint :)
(http://www.svebaterije.net/proizvod-inf ... triax-3279)


Rezervne cvike
(Savet ljudima koji nose naocare za vid! Obavezno poneti rezervni par naocara!!!)

tanja donja trenerka
tanja gornja trenerka
(za nijansu) punija donja trenerka
(za nijansu) punija gornja trenerka
duks

Ja volim slojevito oblacenje. sa 2 trenerke i duksom mogu da podnesem relativno niske temeprature, a opet da se osecam komotno i leprsavo :)




----------------------------
Desna bisaga
----------------------------

Samonaduvavajuca Ferrino podloga (2.5cm). Nema potrebe za debljom
(http://www.thewall.gr/shop/images/detai ... ttress.jpg)

Vreca
(http://www.atmosphere.ca/catalog/produc ... 798-zm.jpg)

McKinley Jastuk
Moze da se srola u vrecicu da zauzima malo prostora, ali je malo komplikovano pa sam ga pakovao bez rolanja :)
http://www.intersport.es/website/var/tm ... htbox.jpeg

Fantomka - Dok spavam volim da nosim fantomku preko lica, to jest preko ociju sve do vrha nosa.
Posto spavam sa otvorenim lufterom, fantomka mi odrzava neku normalnu temperaturu glave tokom noci
Haha neki put mi pun mesec u toku noci smeta da zaspim ako mi direktno sija u glavu :)
Osim toga, pomaze mi da se ne probudim sa prvim jutarnjim zracima sunca :)
A dodatno mi pruza i kao neku "sigurnost" da mi neki insekt u toku noci ne udje u usi :)

Baterijska lampa na rucno punjenje
Head lamp
Rezervna guma
Sprej protiv komaraca
Vlazne maramice

Pribor za higijenu + Mini prva pomoc
Brijac Mach3 + 3 nastavka
TenSan krema
Cetkica
Pasta
Sinoderm mast za iritaciju koze
Pinceta (Za svaki slucaj... naravno da mi nije potrebna da cupam obrve :) )
Gel
Cesalj
Sapun
Grickalica za nokte
Ogledalce
Kapi za nos
Hanzaplast
Alkohol
Kafetin


Energetski mix iz moje radinosti
Sastojci:
01) Kikiriki
02) Suncokret oljusteni
03) Peceni kukuruz
04) Soja (pecena)
05) Golica (pecena)
06) Jecham sa cimetom
07) Psenica sa medom
08) Brazilski orah
09) Indijski orah
10) Lesnik (peceni)
11) Badem (peceni)
12) Leblebije sa suvim grozdjem

Po 50 grama od svega, samleti, izmesati i sipati u 2 plasticne flasice od 0.5l.
Ovo nosim za svaki slucaj ako mi se desi da moram da prenocim negde u nekoj nedodjiji, a recimo pre toga nisam kupio nista od hrane. Pruza mi eto kao neku spokojnost da necu da legnem gladan.
Posto je suvo moze da stoji veoma dugo. Meni je stajala jedna boca oko 2 meseca i ukus je bio odlican. Nakon toga je poceo da se oseca neki blago bajat ukus.


----------------------------
Leva bocna torbica
----------------------------
Pasos + Licna karta + Kinta
(Planirao sam da licnu kartu nosim odvojeno od pasosa, ali tokom konstantnog butanja i preturanja i premestanja desilo se da sam ih spojio, i do kraja su ostali zajedno... U svakom slucaju treba ih drzati odvojeno, kao i novac. Kintu treba podeliti na vise "tajnih" lokacija)

Visa electron debitna kartica (ona sa kojom ne postoji mogucnost da se ode u minus)
Treba drzati neki manji shtek i na kartici, jer moze da se desi da u zemljama koje ne koriste evro da ne mozete da pronadjete normalnu menjacnicu. Bitno je znati da je ovom karticom u inostranstvu dobro placati, ali NIJE dobro podizati pare sa bankomata!!!
Recimo u Pragu sam vise od sat vremena trazio menjacnicu na periferiji i nisam uspeo da je nadjem. Normalni kurs je oko 250kruna za 10e, a kriminalci u menjacnicama u centru su nudili samo 180kruna?! Na bankomatu sam probao da podignem najmanju mogucu sumu od 200kruna (da bih kupio pljuge i nesto da jedem) sto je oko 8e, a skinuli su mi sa racuna 14e!

Fotoaparat + Baterije + USB Kabl + SD Card(s)
Maramice
Vlazne maramice (Mada sam ih kasnije prebacio u bisagu jer ih nisam nesto cesto koristio)
Djubretarske kese
Kineski "Swiss knife" :) sa viljuscicom, kasicicom, nozicem i otvaracem za konzerve koji ne radi :)
Kineska HC02 kamera za kacigu
(Hteo sam eto kao malo da snimam dok vozim, ali sam se smorio jer je kvalitet ocajan, i nisam je ni koristio)

So (da mi bude pri ruci kada kupim paradajz :) )
Gumice za tegle (Najbolji izum na svetu posle tocka!)
Cigare
Upaljac
Kafetin (Par tableta da budu pri ruci ako krene glava da me kljucka)
Igla i Konac



----------------------------
Trouglasta torbica
----------------------------
Zbog svog dizajna (dubok a uzak), i zbog nekog cudnog rajfeslusa koji ne moze da se rasiri da prodje nista krupnije, ova torbica mi je bila skoro pa neupotrebljiva. U njoj drzim eto 3 inbus kljuca, i ponekad ubacim punjac za mobilni da mi bude pri ruci (ili ako sam zaboravio da punjac ubacim u bisagu, pa me onda mrzi da je otvaram, onda ubacim u torbicu). Ili tako nekad ubacim neku plasticnu kesu da se nadje.


--------------------------------------
Torbica nakacena na trouglastu torbicu
--------------------------------------
(Dopunski sam nakacio jos jednu manju torbicu da bude prilepljena za trouglastu, i ona mi se pokazala funkcionalnijom)
Rezervna guma
Univerzalni sestougani kljucevi (ne znam kako se pravilno zovu)
(https://shopping.howei.com/image/data/t ... icycle.jpg)
Skalpel
Tanke gumene (hirurshke) rukavice
Ulje za podmazivanje
Kit za opravku gume
Izolir traka




NASTAVICE SE...
(Ovu su za sada moje nabacane misli. Kada budem otkucao sve sto sam zamislio, sredicu tekst da dobije neku bolju strukturnu formu)
Last edited by LongDistance on 06 Sep 2013, 12:08, edited 3 times in total.
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by alazovic »

Komšija, pa kad ti je trebala jedna noć da postaviš 2500 slika sa tromesečne ture, ti sad lepo uzmi pa ih obeleži, jer ovakve kakve su - samo sam ih pogledao kao thumbnailse...
Mogao bi i neki takstić da sročiš o tome koja te je muka naterala na ovako nešto :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by LongDistance »

Haha nisam ih uploadovao za jedno vece, vec sam ih svakodnevno kacio. Inace u pravu si, malo su postavljane haoticno, ali sta da radim. Jednostavno dodjem mrtav umoran kod hosta, i onda presnimim na kompjuter, zarotiram, i sve djuture selektujem za upload. Dok se uploaduje koritim vreme da jedem, da trazim nove hostove, malo da iskuliram sa trenutnim hostom, itd...

Ponekad sam se trudio da skljocnem tablu na ulazu u grad da se cisto zna odakle su fotke, ali sam na dosta lokacija promasio tablu tako da ni sam nemam blage veze gde sam ih skljocnuo :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by bluealek »

E, šta bi ja dao da mogu tako da odvojim 3 meseca za gluvarenje... :( Doduše, ako dam otkaz na poslu i ostavku na mesto predsednika jednog kluba i člana UO drugog, možda i mogu :wink: Pod uslovom da gluvarim autostopom ili na bajsu...

Pridružujem se Aci u sugestiji da bi baš bilo lepo da o tom svom putešestviju nešto i napišeš, pošto očigledno imaš viška vremena.
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by LongDistance »

Hmmm... kad mi tako neko kaze "...očigledno imaš viška vremena..."
Nisi prvi koji mi to kaze, ali verovatno da nisi ni poslednji.
Moj odgovor ljudima na "...očigledno imaš viška vremena..." je da sam godine i godine proveo u jurnjavi za kintom, sto se nekada svodilo na to da provedem i po 12 i vise sati dnevno ispred monitora, dok nisam jednog dana shvatio da mi telo odbija saradnju i da osecam da nesto pocinje da mi se desava sto mi ni malo ne prija. Osim toga, vreme prolazi, i ne zelim da se jednoga dana probudim i da shvatim da mi je zivot prosao a da nisam nista kreativno uradio.

Zato sam i rekao sebi: Idem tri meseca da provedem radeci ono sto volim, svestan da za to vreme necu da ostvarim nikakve prihode, ali cu makar da imam iza sebe nesto sto ce mi ostali u lepoj uspomeni. Ti Alek imas srecu da si dosta po terenu, ali sta je sa ljudima koji 40 godina provedu u nekoj sumornoj kancelariji radeci posao koji mrze? Ne zelim da kao Pantic imam samo uspomene na Sokobanju, Vrnjacku banju, Materusku banju...

Elem, piskaracu tako ovih dana po malo. To ce uglavnom biti neka moja zapazanja, razmisljanja, tips & tricks, i tako to...
Sto se tice "prelivanja duginih boja po mirisnim i rosnim poljima...", toga nece biti sigurno.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by bluealek »

LongDistance wrote:je da sam godine i godine proveo u jurnjavi za kintom, sto se nekada svodilo na to da provedem i po 12 i vise sati dnevno ispred monitora, dok nisam jednog dana shvatio da mi telo odbija saradnju i da osecam da nesto pocinje da mi se desava sto mi ni malo ne prija. Osim toga, vreme prolazi, i ne zelim da se jednoga dana probudim i da shvatim da mi je zivot prosao a da nisam nista kreativno uradio.

Zato sam i rekao sebi: Idem tri meseca da provedem radeci ono sto volim, svestan da za to vreme necu da ostvarim nikakve prihode, ali cu makar da imam iza sebe nesto sto ce mi ostali u lepoj uspomeni.
Hm, nisam ni ja daleko od te faze... Čim prsnem i oteram sve dođavola, eto me opet u sedlu 8) A surova stvarnost me je naučila da je "kreativno" suprotnost od "profitabilno", na šta me i u firmi stalno (mada prilično bezuspešno) podsećaju. A ja nikako da se oslobodim poriva da se bavim kreativnim stvarima, to je izgleda jače od mene... Pa makar jednog dana crko ko homeless...
Шипка
Posts: 60
Joined: 02 May 2012, 21:46
Location: Краљево

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by Шипка »

Браво Момире!!!
Него мора да кренеш мало у обилазак ових наших брдовито-планинских предела,мислим да ти је равнице било преко главе :D
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by LongDistance »

haha poceo sam polako da postajem i ja brdjanin :) Onaj moj veciti izgovor da ne mogu da se pentram po brdima jer sam pusac vise ne vazi 8)

Elem, postavio sam jos jedno parce teksta gore na vrhu...
User avatar
LongDistance
Posts: 211
Joined: 09 Jul 2011, 20:35
Location: Krusevac

Re: West Euro Cyclo Trip 2013

Post by LongDistance »

Dopunjen tekst danas...
Post Reply