Homolje sa proleća - kako je bilo

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by barda »

Sve sam čekao da neko, ko se pre vratio, otvori temu i podeli utiske, ali vi verovatno čekate da to uradim ja...

Ova tura je bila specifična po mnogim stvarima... pomešali smo se sa planinarima i jeeperima, imali smo prvi ozbiljniji pad, neki su izgubili po koju stvar (mada smo krenuli da pronađemo zlato), skratili smo turu sa 4 na 3 vožnje... ali sve u svemu lepo vreme, odlično društvo, preko 130km i 3500m uspona (grubo) u tri vezana dana - sasvim dosta za početak sezone...

Još utisaka i foto priča nešto kasnije...
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by bluealek »

Društvo, ni ja koji sam ovoga puta bio u ulozi vođe jeepera još nemam obrađen foto materijal (skupilo se toga isuviše, preko 700 fotki, sve u RAW formatu), ali moram reći da je ekipa koju je vodio JCS, i pored manjeg haosa koji je nastao oko smeštaja s obzirom na činjenicu da je trebalo zbrinuti tri ekipe sa ukupno 48 ljudi, oduševljena onime što su doživeli. Na našoj strani pređeno je oko 350 km u ta 4 dana, na mnogim mestima nam je žao što se nismo duže zadržali (posebno što nismo imali čitav dan na raspolaganju za pešačko istraživanje reke Jagnilo), ali da smo gustirali onako kako dolikuje, za ovo što smo spakovali u 4 dana verovatno bi trebalo jedno 15.

Homolje je zaista ogroman, dinamičan, vrlo raznovrstan prostor, koji čak ni nas koji se po njemu godinama muvamo ne prestaje da iznenađuje. Za mene su vodopadi na Jagnilu otkrovenje, a Goca je sa svojim pešacima napravila epohalno otkriće - u jednoj skrivenoj dolinici na ivici platoa Breza prema kanjonu Crne reke pronašli su, ni manje ni više nego - novu prerast! :)

Znam da ste nezadovoljni što nije bilo prilike za druženje. Niste jedini - i jeeperi su time nezadovoljni, i ovo moje privatno društvo koje se uglavnom družilo sa Bobijem na Todorovoj reci, a rumun Gabi je, izgleda, bio do te mere razočaran, da je poslednjeg dana ujutro umesto preko Homolja ka Ždrelu, odlučio da se uputi kući. Šta da se radi, drugačije se nije moglo... Meni je veče bilo jedino vreme kada mogu (kao JEDINI organizator ispred JCS) da završim neke neophodne poslove koje tokom dana, za vreme vožnji, ne mogu. Tako sam recimo od tri večeri u Debelom Lugu dvaput morao da idem poslom za Majdanpek kako bih se bavio papirologijom u hotelu (deo ljudi nam je bio smešten i tamo), svako veče sam morao da okrećem telefone i organizujem klopu i druge aktivnosti za grupu za naredni dan, a morao sam i da koristim svaki raspoloživi trenutak kako bih u roku kompletirao i otpremio posao za SAT, koji ne može da čeka. Tako da za mene opuštanja tokom čitavog tog vremena jednostavno nije bilo (svakog jutra sam se budio u 5, tako da sam tih noći spavao manje od 4 sata) :(

No moram zaista da se zahvalim Bardi na znaku pažnje koji mi je uručio na rastanku poslednjeg dana - divno je što ste se, na tako jedan simboličan način, setili mene :) U pitanju je zaista jako verno i detaljno urađen model Wranglera, koji na prikolici vuče Compass koncept (kako je Compass trebalo da izgleda kao kupe dvosed, pre nego što su rešili da ga upropaste i pretvore u ovo što danas jeste).

U svakom slučaju, nadam se da vam je prijalo, nadam se da ste uživali, jer je ono predeo koji prosto mami užitke, pogotovo u ovo doba godine. Ja kad god tamo odem, imam osećaj da vreme stoji 8) Nemojte da zamerite Goci što je insistirala da pređete u donji objekat - u krajnjoj liniji, propust je moj koliko i naših domaćina, jer je prve noći (kada inicijalno uopšte nismo planirali da neko naiđe) samo gornja zgrada bila spremljena za prijem gostiju, a to je ujedno bila i glavna zgrada (ona koju smo i Goca i ja pokazivali svojim ljudima kao primer kako izgleda smeštaj). Tako da je malo bez veze kad ljudima pokazuješ jedno, a smestiš ih u nečem sasvim desetom.

Toliko za prvi utisak, a kada završim obradu materijala i bilo šta postavim, to vam sigurno neće promaći 8)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by barda »

Sve bi zaista bilo sjajno, da nismo drugi dan imali jedan pad (sreća u nesreći da je bio odmah na startu) i Nole je završio u bolnici sa slomljenom ključnom kosti i ligamentima (koje je uspešno operisao u Novom Sadu, i sutra izlazi iz bolnice), ali to je opomena svima - da trenutak nepažnje na spustu može biti koban... Kaciga je spasila glavu, i stvarno da razmisle svi koji je ne koriste da je što pre nabave, kako bi zaštitili sebe, ali i druge u grupi...

Bilo je još sitnijih padova u kolotrazima, spustu po lišću, ali ovo je bio prvi ozbiljniji pad od kako ja idem na ture, tako da stvarno treba razviti taktiku izvlačenja povređenog (otići do prvih kuća koji imaju traktor), i nositi prvu pomoć, kao i imati broj Gorske službe spasavanja u mobilnom telefonu (+381 63 466 466)

Lepši deo je stvarno sjajni predeli Valja Fundate (kop rudnika Majdanpek), malo razočarenje Belih izvora sa slabim dotokom vode, odličan grebenski put Veliki krš - Borski Stol, brežuljkasti putevi do Zdravče, i duuuugiii spust preko Breze...

Svako ko pokuša nešto tako da organizuje, kao Goca i Sale, može da se uveri koliko je to komplikovano, i na šta sve treba misliti, još kada ljudi u poslednji čas menjaju planove, kombinacije, broj dana i noći spavanja - neminovno da nastane haos - koji, ako su ljudi pozitivni i razumni, može da ispadne super - mislim da je čak to shvatila i Božana :)

Velikog druženja svih pedesetak ljudi nije bilo, mada je i za to potrebno snage a kada su baterije prazne od pedaliranja, šetanja ili motanja volana noć postaje kratka, ali evo koncert sjajne Jelene u "našoj" sobi :wink: http://vimeo.com/41445047

Naravno tu su bile i Kušine palačinke, a posebno mi je drago što nas je prvo veče posetio i Rajko, tako da smo se lepo ispričali i poželeli mu sutradan srećan veliki put na koji kreće za desetak dana... i nadam se da smo se svi pomirili :wink:

Kao znak zahvalnosti za sve što je uradio za nas, ja sam u ime Freebikera predao jedan skroman poklončić - jednom freebikeru koji je trenutno prešao u jeepere 8)
(mislio sam to da uradim na nekom zajedničkom druženju, ali prilika se ukazala poslednji dan ujutru)

Image

I da vas sve pozovem za mesec dana kod mene na Frušku Goru da nastavimo druženje :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Shone
Posts: 15
Joined: 09 Nov 2011, 20:15
Location: Negotin

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by Shone »

Zajednička fotografija kod planinarskog doma na Stolu..... KLIK OVDE

Image
User avatar
sel_emil
Freebiker
Posts: 124
Joined: 11 Mar 2008, 16:46
Location: NOVI SAD

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by sel_emil »

Homoljske planine zaista umeju da iznenade i da umore, ali isto tako da nagrade. Ogroman su prostor u koji definitivno treba ići što češće, lepo je i za pešačenje i za jeep ali ipak je najlepše na biciklu.

Žao mi je našeg drugara Noleta, nadam se da će biti uporan i da će sesti ponovo sa nama na bajk :wink:

Naša dva dana su bila veoma dinamična, žao mi što nisam mogao da vozim i druga dva sa vama, ali jednostavno nije mi se vremenski dalo ovaj put.

Barda, svaka čast za mali gest Veljkoviću, ne bih da ispadne da se ulizujem, ali Sale se po meni stvarno nerealno mnogo trudi oko organizacije i trebalo da se stidi svako ko mi bilo šta prebacuje.
Biću prvi koji će mu lupiti šljagu :)


Slike možete pogledati na https://www.facebook.com/media/set/?set ... 100&type=3

Emil
User avatar
Nole
Posts: 156
Joined: 18 Mar 2011, 14:39
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by Nole »

Evo konacno i ja da se javim, dobro sam. Cekam da mi rame zaceli i eto mene opet na nekoj turi.
Zao mi je zbog pada ali sta da se radi, sam sam sebi upropastio izvanredan dozivljaj. To sto sam sabi i nije tako strasno ali sam Polaru oduzeo dan voznje, Emilu i Joki pokvario komfor povratka kuci, a Bardi kao organizatoru sigurno zadao glavobolju.

Obicno se ture pamte po lepim dogadjajima, vidicima, druzenju i slicnom, cini mi se da ce se ova pamtiti po mom padu. Kada se on vec desio neka bude bar opomena da se nekom drugom u slicnoj situaciji ne ponovi slican maler. Kroz slicne krivine sam prolazio nebrojeno puta ali u ovu kobnu sam usao nedovoljno skoncentrisan i to je dovelo do pada. Pred polazak a i prvom danu voznje vise sam razmisljao o spustevim makadamom i sumskim putevima nego asfaltom, jer sam smatrao da mi spust asfaltom ne predstavlja problem. Na bolan nacin sam opomenut da moram biti skoncentrisan uvek bez obzira sto mi se nesto cini lako i bezopasno. Zastitnu opremu preporucujem svakom i uvek makar to bila i voznja po gradu.

Pozdrav svima i do skorog vidjenja na Fruskoj gori, naravno ja cu doci samo da vas pozdravim voznja ce malo pricekati.
Ovo su moje slike>
https://plus.google.com/u/0/photos/1167 ... 2916754705



P.S. Klinci su mi cackali nesto po racunaru i ja sada ne mogu da pisem cirilicom a nemam vremena da vidim u cemu je problem
Last edited by Nole on 05 May 2012, 13:39, edited 1 time in total.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by KUSHA »

Kad čovek gleda da uštedi često se dogodi obrnuto.Našao sam saputnike kako bih podelio troškove puta ali zato sam ostao bez mob.telefona.Izgleda da je moralo tako da bude.Nolu želim brz oporavak i da nam se što pre pridruži.
Slažem se da je ova tura bila specifična po mnogo čemu.Počev od same organizacije pa do milih i nemilih dogadjaja koji su nas pratili tokom trajanja.Snimke nisam još ni pogledao ali mi je Ebe koji je pregledavajući kadrove javio da ima snimljen ceo tok gubljenja telefona.Kojim slučajem mogao je biti i Nole ispred mene pa bi smo analizirali njegov pad.
Sve u svemu ja ne mogu biti nezadovoljan.Promeniti ambijent,obići neka mesta na koja još nisam bio-AKCIJA to je to što mnogim ljudima nedostaje.
Ima tu još prostora za planiranje vožnji,dobrih puteva i lepih panorama.Život je kratak ali dovoljno dug da ga učinimo dužim i lepšim.
User avatar
Joka
Freebiker
Posts: 55
Joined: 25 May 2009, 13:46
Location: Novi Sad

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by Joka »

Mislim da se ova tura i sve što ju je propratilo savršeno uklapa u naš, već ustaljeni, način druženja sa prirodom i drugim fribajkerima.
Guste šume, nepregledne uzbrdice i kameniti usponi, nošenje bajka po neprohodnom terenu, puno znoja, po koja modrica i ogrebotina, lutanje u potrazi za stazom, šaljivi komentari suvozača i puno smeha, predivni predeli i dugački spust, jarko sunce i plavo nebo, zelene livade i peščane dine, hladna izvorska voda, izgubljena svinja sa zvoncetom oko vrata, piknik na travi sa drugarima, obavezno pivo na kraju dana i osećaj neizmerne sreće kad čovek legne u krevet i rezimira taj dan.
Šta više poželeti !!?

Mislim da smo svi postali ovisni o ovakoj vrsti avanture!
:-)
Noletu želim brz oporavak, a svima ostalima da se vidimo uskoro u novoj vožnji.
User avatar
Polar
Freebiker
Posts: 308
Joined: 11 Sep 2009, 18:33
Location: Beograd

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by Polar »

Kada pročitam sve predhodne kritike i samokritike,ja ipak mislim da nam je svima bilo lepo i da je sve bilo na svom mestu,sem Noletovog ramena,za koje verujem da će brzo zaceliti i dozvoliti mu da nam se opet pridruži u vožnjama.
Mislim da je ova višednevna kombinacija planinara,friibajkera i džipadžija na jednom mestu položila ispit i nadam se da će nam dobri organizatori priuštiti to zadovoljstvo da se opet okupimo.
Kada bi se predveče,po povratku,vraćale grupe svaka sa svoje rute i u šumarskom domu i kafani Brijeza,kod ljubaznih domaćina, sređivali utisci,lepo je bilo biti deo tog šarolikog karavana tih četiri dana u Debelom lugu i Homolju.
Kao i uvek evo malo slika.
https://plus.google.com/photos/10525795 ... 3378234625
User avatar
Denis
Posts: 10
Joined: 27 Sep 2010, 13:36
Location: Meljak
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by Denis »

Nole,
ja sam onaj što je izašao iz Toyote Hilux kad si stigao u Debeli Lug u zavojima...
Šta da ti kažem...ja sam u novembru polomio ključnu kost, i još nije 100% zarasla. Oporovak će ti prilično dugo trajati, ali dobra strana je što kako god da zaraste, nema funkcionalnih posledica.

Pozdrav, i želim ti brži oporavak od mog :D
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by shebez »

Isocna Srbija kao i uvek neverovatno lepa i izazovna, mi koji nismo bili ne preostaje nam nista nego samo da zalimo... :cry:
Pozdrav svima
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by bluealek »

Evo za početak dva video klipa od ogromne količine materijala donetog sa Homolja...






Još dva se trenutno postavljaju, a i foto album će biti urađen u toku dana (za pisani izveštaj, koji će sve ovo da objedini, nisam siguran). Uživajte u magičnim rekama Homolja 8)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by barda »

Homolje i proleće i magija i zlato i lepa Vlajna i planinari i jeeperi i freebikeri?

Kada se sve ovo spoji, dobije se jedna sjajna kombinacija - prvi put uspešno organizovana...

Svima nama je zajedničko uživanje u prirodi, samo prvi planinari, mogu da naprave krug od 20-tak km, mi biciklisti možemo duplo više, oko 40-tak km, a četvorotočkaši mogu i preko 80-tak km - ali oni moraju da koriste fosilna goriva 8)
U svakom slučaju koliko uložite energije i sredstava - toliko ćete preći i videti, a koliko ćete u tome uživati, to zavisi samo od vas!

Najslobodniji su planinari, oni mogu da se uvuku u svaki kutak, popnu se uz svaku stazicu, ali se vrzmaju tu u okolini... Biciklisti su nešto pokretljiviji, uspone teže savlađuju, više se umore, ali točak im pomaže pri ravnom i spustu gde je sloboda i osećaj neopisiv... Jeeperi se bore sa mašinom i uživaju u adrenalinu prolaska preko jaruga, ivice litica, a prirodu osete tek kada ugase mašine i malo protegle noge ili puste pogled...

Izaberite svoju kombinaciju i pridružite nam se :)

https://picasaweb.google.com/1044071916 ... 40km4000mu

Uživajte! :wink:
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by bluealek »

Evo napokon i kompletnog izveštaja, ilustrovanog pratećim foto albumom sa 150 fotografija i sa četiri montirana video klipa:

http://www.jeep-club.rs/2012/05/zlatna-groznica-2/

Prijatno 8)
ddthc
Posts: 1
Joined: 06 Jan 2012, 09:14

Re: Homolje sa proleća - kako je bilo

Post by ddthc »

Pozdrav iz Negotina!Pošto nas je put vodio na drugu stranu,na žalost nismo stigli da bar deo puta provozamo zajedno...Biće prilike! Evo naših senzacija sa dvoipodnevnog (230 km) puta.http://www.rbk-negotin.net/index.php/na ... -reka-tour
Post Reply