Putovanje mimo puteva - novi putopis

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Putovanje mimo puteva - novi putopis

Post by bluealek »

Upravo smo na Jeep Club sajt okačili Gocin novi putopis, koji je (barem se meni tako čini) fascinantno nadahnuto napisala. Mislim da joj je to jedna od najboljih priča koje je do sada uradila uopšte:

http://www.jeep-club.rs/2011/03/putovanje-mimo-puteva/

Priča je o jednom fenomenalnom vikendu prošlog proleća u Homolju, koji smo iznenadno upriličili sa Bobijem i Nešom. Sem što opisuje taj trenutak (tj. ta dva dana), mislim da je ova priča do sada najbolji način za razbijanje predrasude da terence voze samo političari, mafioze i would-be-tajkuni, odnosno da je to nešto nedostupno i nepotrebno "sirotinji raji". Evo pasusa koji to na najbolji način ilustruje...
На једном возилу, на задњем ветробрану запазила сам налепницу на којој је писало: You can go fast, but I can go everywhere! Био је то теренац за ког се очигледно може рећи да је у правим рукама. Наиме, мени су вазда комични они који имају возило за које не знају чему служи. Воскиран Гранд са тамним стаклима, „дамским“ гумама, паркиран у Господар Јевремовој је гротескна илустрација. Али, возач који је истакао онакав credo на налепници јасно се представио. Он дефинитивно не жури и преферира путеве којима се ређе иде. Он сигурно толико не воли монотонију бесконачних жутих и белих трака да се домогао средства којим ће то максимално моћи да игнорише. Та ствар открива читаве хоризонте и без устезања могу да кажем и сасвим нову димензију живота. Њоме купујете време и можете се завући у пределе које већина људи, из незнања вртоглаво прескаче. За многа места требало би превише пешачити да би се до њих стигло, тако да су ове машине понекад једини начин за то. Све популарнији Jeep-каравани у многоме имају едукативно-туристички профил и окупљају људе сличних интересовања управо из тог разлога: видети оно скривено и лепо. И није реч о „вишку времена и новца“, како се то чини онима који одбијају да схвате. Таква догађања вас воде спознаји са другачијим поднебљима, менталитетима, културом , обичајима, што све скупа шири видике, као и сва путовања.
Uživajte! 8)

P.S. Upravo to je teren kuda će Goca provesti planinarsku turu Vitovnica - Trest - Vranj - Krepoljin, koji je najavila u http://www.stazeibogaze.info/2011/03/08 ... nasijevic/
Post Reply