Golija (Radočelo i Čemerno)

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Golija (Radočelo i Čemerno)

Post by rajko55 »

Svaka čast ekipi na vožnji ali čekamo još slika neki ih čuvaju samo za sebe,Sale u razgovoru u pl.domu na Jastrebcu sa MTB bajkerima iz Kruševca oni rade da srede 1000km staza na Jastrebcu za mtb i dva dana dok smo planinarili sretali smo se i mimoilzili sa njima dok su vozili pa nije loše za razmisliti i ubaciti Jastrebac u vožnje.
pozdrav i neka se pedale okreću
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Golija (Radočelo i Čemerno)

Post by alazovic »

Rajko, ne staj ljudima na muku, vidiš da su pojedini jedva pretekli na ovoj vožnji :oops:

Ja sam preskočio prvi dan, po Čemernu sam bio i nije mi mnogo žao. Kad su mi sutradan pričali kako su prošli, ni malo im nisam zavideo, a to mučenje se odrazilo i na početak nedeljne vožnje. Umor i kašnjenje od skoro sat i po, zajedno sa neočekivano velikim ukupnim usponom do Izubre, navelo me je da ekipu usmerim na skraćenje planirane trase puta od nekih 6 km tako što ćemo pratiti Golijsku transferzalu do završnog uspona na Krivaču. To se pokazalo kao pametna odluka, jer smo uz pomenuto skraćenje izbegli da se spustimo na 960mnv, već nam je minimum bio 1090mnv. Na početku smo imali nekih 500 metara guranja, ali smo to nadomestili nestvarnim prolaskom kroz netaknutu šumu, kroz lepšu odavno nisam pedalao.

E, tu dolazimo na ključno dešavanje. Postojala je želja par odmornijih bajkera da izađu do vrha Radočela. Ja sam bio tada ravnodušan, plašeći se da ćemo da zanoćimo, ali kad se Kuša ponudio da predvodi slabiji deo ekipe, odlučio sam da ponudim svoje GPS usluge i da sa prvom grupom odemo do Krivače. I tada sam upozoravao ekipu da je poslednjih 250mnv uspona poprilično strmo, ide se "u brdo", ima puta, ali je ekstremno teško za bajk. Postojala je i Sašina ruta koja je bila zaobilazna, malo duža, prolazila je 100mnv niže, levo od vrha i spajala se sa silaskom sa Krivače na spustu.

Međutim, na poslednjoj raskrsnici, Kuća kreće lakšom rutom levo, a svi ostali - desno na vrh!!! Nije bilo druge, rekli smo i Kuši da se vrati i krene sa nama.
Na finalnom usponu - krenulo je i gunđanje... Sebi sam rekao - svi smo imali mogućnost izbora, sada neka svi i uživaju na usponu! Nisam preterano žurio, ali sam izašao prvi, posle pola sata, što gurajući, što vozeći bajk. Ostalima je trebalo i do 25 minuta duže.
A iako nam se zalazak sunca primakao na manje od sat vremena, otišli smo i do susednog vrha, par stotina metara udaljenog, do koga je Saša mogao da dopre Mahindrom - ostalo je još 20 minuta do smrkavanja.
Na kraju, 40 ludog minuta spusta, 10 km, a 1000mnv. Mrak je pošeo da pada u poslednjih 2 km asfaltnog puta do krajnje tačke.

Statistički, tih 1720mnv ispona (plus pešački uspon od slapova Izubre) sam prošao za 8 sati i 40 minuta, a od toga mi je bicikl odmarao 3 sata i 57 minuta, ostalo vreme se kretao.
A slike... Biće i njih, nadam se :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija (Radočelo i Čemerno)

Post by bluealek »

Evo foto albuma sa ture:

http://www.freebiking.org/galerije/main ... emId=12014

a Izubru sam zbog fascinantne lepote izdvojio u poseban album:

http://www.freebiking.org/galerije/main ... emId=11968

Predlažem da iduće godine budemo smešteni u pansionu "Nebo" na Srnjači (imate fotke i kontakt podatle u albumu), time ćemo sebi priuštiti više uživanja, uz manje pentranja 8)

Rajko, lepo je što sređuju staze po Jastrepcu. S tim što je Jastrebac jedna prilično vlažna i blatnjava planina, barem onaj severozapadni deo koji gravitira Kruševcu. Bilo bi lepo kada bi trekove tih staza okačili i na Staze i Bogaze, to je lakše i korisnije od bilo kakvog obeležavanja na terenu :)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Golija (Radočelo i Čemerno)

Post by barda »

Sada mi je konačno jasno ko je bio i šta se sve izdešavalo 8)

A vidim da je Sale počeo na vožnju da nosi manji fotoaparat :wink: - mada su i te slike dobre :)
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Golija (Radočelo i Čemerno)

Post by bluealek »

barda wrote:A vidim da je Sale počeo na vožnju da nosi manji fotoaparat :wink: - mada su i te slike dobre :)
Da, Lightroom je čudo, čak i njih uspe malo da popravi :wink:
Post Reply