Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Post by bluealek »

http://www.freebiking.org/galerije/main ... temId=9671

I sami smo bili zatečeni interesovanjem koje je vladalo za uspon na Štubej, uz posetu pećinama Ravništarki i Ceremošnji - na kraju smo pored velikog autobusa morali da angažujemo i minibus, kako bi skoro 80 učesnika izleta stiglo do parkinga pored Ravništarke, odakle je krenulo ovo 14 km dugo uživanje u rano prolećnim motivima Homolja.

Na samom početku ture obišli smo Ravništarku, da bismo na njenom kraju posetili Ceremošnju. Između, čekalo nas je 14 vrlo opuštenih kilometara šetnje preko tek ozelenelih livada, kroz još neolistale bukove šume, preko stena i vidikovaca. Tu i tamo bi se nenadano pojavili prvi vesnici proleća - cveće po livadama i šumarcima, siguran znak da je zima ostala za nama.

Nakon kiše koja je padala prethodne noći, dan je bio prijatan - jutro malo maglovito i oblačno, da bi se kasnije, kako je dan zamicao, sve više razvedravalo. Temperatura prosto idealna za hodanje. U takvim uslovima, ova prelepa homoljska štrafta delovala je dinamično, relaksirajuće i ispunjavajuće u isto vreme. Iako sam vrh Štubej ne nudi neki naročit vidik, obišli smo vidikovac iznad Hajdučkog kladenca, jedinog izvora na Štubeju, kao i Čuček.

Postavljen je i trek na Staze i Bogaze (uprosečen i optimizovan):

http://www.stazeibogaze.info/2010/04/05 ... eremosnja/
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Post by barda »

Ja opet moram da pohvalim pećinske fotografije. ODLIČNE SU! :P
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Post by bluealek »

Hvala, no to je više do sprave, nego do mene :) . Mislim da je pećinska fotografija jedan od najočiglednijih primera kojima se čoveku može ilustrovati fizička različitost senzora na DSLR aparatima i onih na kompaktima (tj. nemogućnost potonjih da zabeleže isti nivo detalja uz odsustvo šuma i adekvatnu dinamiku u uslovima slabog svetla kao što to čine DSLR-ovi). Ima trenutaka kada se pitam šta se zezam sa tegljenjem "budže" od kilo svuda sa sobom, ali u ovakvim situacijama sam neizmerno srećan što je teglim 8)
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Post by barda »

Da i ja se još uvek oduševljavam tim bezblicnim fotografijama Nikona D90 - još nisam sa njim bio u pećini, ali dobro se pokazao u lagumima Petrovaradinske tvrđave (mada smo mi morali da pravimo osvetljenje - ovde su ljudi pre vas instalirali :wink: ).
Još da nabavimo neki prime objektiv sa otvorem blende 1.8 i mračna žurka može da počne :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Post by bluealek »

Eh... U stara dobra vremena pre jedno četvrt veka su se pravili objektivi i sa blendom 1.2... Ja bih se zadovoljio i nekim ultra wide zumom 10-24 mm bez obzira na blendu :wink: . Jedino što ne mogu ni da naslutim kad ću imati toliki "višak" para da to sebi priuštim :(
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Post by barda »

Ovaj što ja pikiram je oko 200 veverica, ti ultra wide me nešto ne privlače - tu je fotošop i panorame :wink:
Pre bih uzeo neki teleobjektiv 70-300 da slikam životinjice po drveću :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Biseri Homolja: Ravništarka, Štubej, Ceremošnja

Post by barda »

Evo zbog čeka hoću jači objektiv :D (nedelja prepodne na Popovici pored Novog Sada)

Image

P.S. Neću više offtopikovati
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply