Tour de Hanioti

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

Tour de Hanioti

Post by misaxtr »

Halkidiki -Tour de Hanioti by rent-a-bike
10 dana uzivancije na moru – pravi odmor, ali me je nesto mamilo da posto nisam poneo sa sobom jednog od svojih vernih “gvozdenih konja”, ipak iznadjem nacin da se malo provozam po vreloj Grckoj.
I navatah rent-a-sve na 2 tocka: motore, skutere…i bicikle!
Doduse, nisu to oni koje bih vozio za ozbiljno, ali mogu da posluze za “cruising” varijantu: dual sus, alu ram tezak kao tuc, oprema altus u stanju blagog raspada, viljuska ZOOM – model “klik-klak” sa luuuuftom,prednja mehanicka disc kocnica…vidi se to sve i na slikama.
Nateram lenjivog Grka koji spika solidno makedonski da stegne volan koji seta, da dopumpa polumekane gume, sredi malo zadnji V-brake koji koci i bez stiska rucice.
Uzmem taj bajk i odem do kola pa izvadim alat i krenem u polugeneralku, jer pomenuti Grk nije bio rad da dalje steluje.
Posle osposobljavanja ful sus-a i oblacenja obicnog sortsa i majce, patika i bez rukavica, krecem na obilazak Kasandre – prvog prsta Halkidikija.
Dakle, od izlaska na put iz Haniotija put vodi levo ka sledecem mestu – Pefkohoriju udaljenom oko 4 km. Mesto takodje na samom moru, ali je Hanioti mnooogo lepsi. Od Pefkohorija ide skretanje desno ka mestu Paluri i dalje ka mestu Agia Paraskeva – postoji putokaz za skretanje iz Pefkohorija – desno pa potom levo i preti se dalje put.
Nekoliko km pre mesta Paluri, vec pocinje prelaz sa desne strane prsta - poluostrva ( gledano na karti ) na levu stranu i takodje pocinju i usponi.
Agia Paraskeva je odprilike na sredini poluostrva i posle prolaska skretanja za nju pocinje i spustanje ka prvom vecem mestu na levoj strani poluostrva – Lutri. Nagib puta tu iznosi cak 10%!
Put dalje vodi na 2 strane: u sam gradic i dalje tik uz more ka sledecem mestu – Nea Skioni, mali ribarski gradic jako lep za odmor. Tik pre skretanja za isti se nalazi put koji vodi desno u brdo strmoglavim usponom na vise i preseca celo poluostrvo popreko, a izlazi direktno na startnu poziciju – Hanioti!
Uspon tim putem je stvarno fenomenalan i iako je merena nadmorska visina iznosila 280 metara, uopste nisam imao utisak da sam na moru, tim pre sto je krajolik vise licio pentranju na neku planincinu a ne na morske pejzaze!!!
Posle uspona naravno ide zasluzeni spust sa ne manjim nagibom, a s obzirom da je bicikl sumnjivog stanja, spustam sticnu i prelazim na “downhill” polozaj.
Napominjem da je ovo bila asvaltna tura sa minimalnim truckanjem, jer je Grk rekao na moje pitanje sta ako guma pukne – “ ako sakas po asvalt nece al ako ga teras na zemlja ne garantujem”, a s obzirom da nisam imao nikakav alat za krpljenje a ni pumpu, a nije mi
ni sam bajs delovao da moze bas da izdrzi neki jaci XC COUNTRY, nisam hteo da iskusavam srecu i zaglavim u nekom bespucu sa malim izgledom da nekog sretnem i zatrazim pomoc, a i da sretnem 99,9% je verovatnoce da taj osim maternjeg grckog ni jedan drugi jezik ne prepoznaje ni u tragovima… Inace na samom poluostrvu ima jako mnogo alternativnih ne asvaltnih puteva, a ima da se kupi i karta samog Halkidikija sa ucrtanim putevima i stazama, pa ko voli nek izvoli! Ako me sledece godine put nanese ponovo tamo, nosim svog dvotockasa pa onda u pravo truckanje.
Opisana tura je izmedju 40 i 50 km i iako je asvalt, dosta je zahtevna. Dodatnu tezinu predstavlja i temperatura i vreo vazduh, pa se treba
Opskrbiti ili sa eurima ili bidonima sa dovoljno tecnosti.
Napominjem i to da je u mestu Pefkohori takodje bilo bicikala za iznajmljivanje i cini mi se u malo boljem stanju, a i radnja deluje nekako “mehanickije” u smislu doterivanja istih.
Generalno, Grci voze krsevite dvotockase, nisam video ni jedan iole ozbiljniji osim nekolicinu, ali su ih ganjali stranci.
Dnevni najam je 5 eur, uzima se najranije u 9 i 30 a vraca oko 9 uvece.
Slike sa pomenute voznje se mogu videti na: http://miomirjovanovic5312.fotopic.net/c677222.html
Image

MTB-VRH brate!!!
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Tour de Hanioti

Post by alazovic »

misaxtr wrote:Generalno, Grci voze krsevite dvotockase, nisam video ni jedan iole ozbiljniji osim nekolicinu, ali su ih ganjali stranci.
Dnevni najam je 5 eur, uzima se najranije u 9 i 30 a vraca oko 9 uvece.
A jesi li primetio kako su vecini zardjali lanci :cry: Bar je kao bilo "kod mene" pod Olimpom...
Sto se tice bicikala, video sam, recimo, samo jedan osmofaz i par sedmica, ostalo sve klasicne "osamnaestobrzinke" Kao i kod nas, preovladjuje "Cross" i na ulici i u radnjama. Doduse, nabasao sam u Kateriniju na par radnji/servisa gde moze svasta da se naruci, pa cak i vrhunske varijante Giant-a, Scota i sl, ali samo kataloski: danas narucis - sutra stize iz Soluna :!:

L.A.
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
misaxtr
Freebiker
Posts: 288
Joined: 06 Jul 2005, 22:51
Location: Beograd

rdja...

Post by misaxtr »

Ne samo da su zardjali, vec je na mehanici toliko skorene prljavstine i masti da je to cudo!!!
Trebalo mi je pola sata da rascistim zadnji menjac od sveg tog sr...
Neprofesionalni su do bola, gledaju samo da sa sto manje ulaganja bajs ide dok se ne raspadne!!!
A posto su to jeftini komadi metala, ulaganja gotovo i nemaju!!!
Image

MTB-VRH brate!!!
duleKG82
Posts: 1
Joined: 29 Aug 2005, 16:29
Location: Kragujevac
Contact:

kragujevac-grcka

Post by duleKG82 »

pre dan ili dva, iz Kragujevca je krenula mala ali odabrana posada od dva clana za Grcku. E sada koliko sam ja obavesten treba da idu do Svete Gore , Atine i valjda do Krfa (brodom naravno) , put bi trebalo da traje 10 dana (barem do Atine) pa neka im je sa srecom :)
nisam ja Dule kilogram, pa sam zato stavio 82
Post Reply