Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by KUSHA »

Napokon Djavolja Varoš i Jastrebac padoše.
Posle dvonedeljnog odlaganja uputismo se put Brzeća džipom odekle smo krenuli biciklama da se lagano 52km spuštamo većim delom niz dolinu reke Toplice do Kuršumlije. Put je većim delom asfaltiran prolazeći pored novosagradjene brane koja će dobar deo lepe prirode uskoro da potopi. Otprilike na pola puta desno se skreće zaLukovsku banju sa termalnim izvorom 40 c, dovoljno za šurenje živih bića. Naravno kad je upitanju klopa tu je lepa pastrmka na žaru.
Dolazak u Kuršumliju - što južnije to tužnije. Imaju bolju halu sportova nego mi Kraljevčani. Nastavljajući južnije ka Dj.Varoši magistralom koja je u lošem stanju 10km posle sela Rudare nailazimo na tablu 9km do varoši. Put nov, kandidat za svetsko čudo, pa ajd da asvaltiramo. Sama Varoš baš djavolja, pregršt crvenkasto stenovitog kamenja. 17 h tek po neki posetilac. Pošto je društvo zaboravilo da spakuje meni i mom drugu Kruševcu dušek što nam je teško palo, mi odlazimo u Prolom Banju da spavamo. Za 400 kinti krevet i topla voda, da ne spavamo na podu.
Sutra nastavljamo džipom nazad do Prokuplja, odakle krećemo 29 km uspon preko Grebca na veliki Jastrebac. Usput prolazeći pored nepreglednih plantaža višanja koje nema ko da bere, otkup 10 din po kg. Hmmm, čudo nema ko! Od prevoja Grebac izmedju Malog i Velikog Jastrepca prolazimo kroz šumovit predeo kroz koji jedva da ima po neki put. Za razliki od Kučaja koji je prošaran putevima, ovo je Mala bukova džungla. Dolaskom pod samom antenom do Kraljeve vode gde se nalazi izvor sa poprilično hladnom vodom i malom kućicom koja je pravi spas u slučaju lošeg i hladnog vremena (nama je bilo 7c). Četiri kreveta sa dušecima su omeli mene i Kruševca u nameri da se i drugog dana dočepamo udobnog kreveta i tople vode a možda i kupanja u bazenu u Ribarskoj banji. Hladan vetar i pregršt grinja iz ćebića koji ko zna kad i da li su uopšte ikad oprani, spavanje je bilo burno, zahvaljujući pojedinim članovima koji su imali stomačne probleme.
Treći dan 10km spust do Ribarske Banje, preko sela Boljevac i dalje preko V. Šiljagovce do Kruševca. Sve ukupno 16o km pedaliranja po sparnom vremenu i čestim pogledom ka nebu i komentarom "nećemo da pokisnemo"...
Vredelo je proći i videti.
http://kusevija.fotopic.net/c1721641.html
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by alazovic »

Leeepo, nema šta :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
milke
Freebiker
Posts: 139
Joined: 27 May 2006, 13:02
Location: Kraljevo

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by milke »

Ha, pa to ste mi vi danas svirali dok sam pedalirao kroz vrbu :D
Vidim ja žuti džip i bajkovi pozadi, mislio sam da to ide u neku od prodavnica :mrgreen:
There are 10 types of people in this world. Those who understand binary and those who don't.
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by rajko55 »

Odlicno Kusha samo mislim da ce Seljaci da postave straze tamo gde prolazis da spasu voce :evil: jer koliko se vidi ne promasujes vocnjake :lol: vidimo se pozdrav
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by barda »

Da to sam i ja primetio! :lol:

Gde KUŠA prođe, tu ostaje PUSTOŠ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Sada prvi put vidimo i žutu pratnju. Lep konvoj! I velika pomoć.... lepo se vi organizujete!
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by Gruja »

Vrlo lepo!!

Jel je ovo na slici mesto budućeg jezera?
alazovic
Freebiking druid
Posts: 773
Joined: 02 Feb 2005, 15:41
Location: Kraljevo, Srbija
Contact:

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by alazovic »

Obviously, što bi rekli braća NovoZelanđani :)
Image
There lie the woods of Lothlórien!...There are no trees like the trees of that land.
For in the autumn their leaves fall not, but turn to gold...
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by KUSHA »

Gruja wrote:Vrlo lepo!!

Jel je ovo na slici mesto budućeg jezera?
Da,na slici se vidi novosagradjena brana na reci toplici koja će uskoro da napravi potop.Par kilometara uzvodno je skretanje za Lukovsku banju .Od brane do skretanja za banju i još jedan kilometar od raskrsnice je makadam ,ostalo do banje je asvalt.
forest
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2009, 19:12
Location: Prokuplje

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by forest »

Interesuje me deonica između Brzeća i skretanja za Lukovsku banju (ukupno ima 28km). Koliko je asfalta, a koliko makadama? Nije zbog bajsa, lako bi ja bajsom :D , nego treba uskoro kolima da prođem tu :?
User avatar
Gosha
Freewheeler
Posts: 239
Joined: 28 Oct 2008, 13:19
Location: Beograd

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by Gosha »

Posle vas i nema sta da se obere :D.

Odlicna profi tura sa pogonskom podrskom, uz po koji propust :D.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by KUSHA »

Ne mogu tecno da se setim odprilike 3\4 je asvalt a ostalo nije los put.Asvalt je novijeg datuma.Predpostavljam da su izbori zasluzni tome.
Last edited by KUSHA on 25 Apr 2010, 23:36, edited 1 time in total.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Brzeće-Djavolja Varoš-Jastrebac

Post by KUSHA »

Posle vas i nema sta da se obere
Obrati visnje u tom kraju je bukvalno nemoguce.
Post Reply