Mali i Veliki Jastrebac

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Mali i Veliki Jastrebac

Post by Milan »

Grebenom Malog i Velikog Jastrebca prosli smo 100-tinak kilometara sa ukupnim usponom od 2108m. Iskrena preporuka a vise detalja na http://drakulic.webnode.com/mali-i-veliki-jastrebac/ .
p.s. ocekujem da ce nas prijatelj i saborac Vojislav Grujic naci vise vremena za detaljniji opis.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by KUSHA »

U PRAVOM TRENUTKU MI STIŽE INFORMACIJA.Grupa biciklista iz Kraljeva namerava da u subotu i nedelju napravi krug Kraljevo'Goč'Blace'Kuršumlija obilazak Djavole varoši gde će mo prenoćiti pa nazad preko Jastrebca do Kruševca i nazad za Kraljevo.Naravno sve ovo je moguće izvesti uz potpunu logistiku.Potrebna informacija mi je da li je vaš trek prohodan u celosti za terensko vozilo?Još trek nisam pogledao na karti ali ću videti koji nam deo odgovara.Pozdrav
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by Milan »

Put je dovoljno dobar za terensko vozilo. U jednom delu ima previse paprati, kopriva i trnjaka ali ne bi trebalo da bude problem. Mozda mogu da pomognem za neke alternativne pravce.
drakulic.milan@gmail.com
Pozdrav
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by KUSHA »

Ne mogu otvoriti fail sa trekom. Piše tip faila 09 .Pomoć
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by Gruja »

Dokucaj na kraju imena fajla .gdb


Evo stigoh konačno da sredim slike i još po nešto i da napišem malo o turi...

Ekipe iz Niša i Leskovca su ponovo udružile snage i prevalile ovaj naporan, ali zanimljiv i lep put. Leskovačka ekipa je sada bila umanjena za jednog člana, ali opravdano. Prvog dana smo prešli 57 km od Niša do vrha Velikog Jastrebca, a drugog dana do Leskovca 94 km, ekipa iz Niša je ostala na piknik u blizini Prokuplja dok smo mi morali da kratimo put.
Ukupan uspon na ovoj turi je oko 2100 metara.
Vreme je bilo odlično, mada je prvog dana vetar umeo da nas ohladi prilično za vreme pauza, ali zato u toku vožnje nismo imali velikih problema zbog vrućine. Nekih 19km od Niša krenulo se velikim usponom uz Mali Jastrebac da bi posle nekoliko kilometara prešli u blago goredoliranje. Oko nas su uglavnom bili šumoviti predeli sa povremenim livadama. Nailazili smo na brojne izvore i voda nikada nije bila problem, a na mestu gde smo spavali smo imali jedan izvor neverovatno hladne vode - Kraljeva voda.
Iako smo poneli šatore ispostavilo se da je objekat pored koga smo planirali da spavamo slobodan i da možemo spavati u njemu, jedino je Braca odlučio da isproba svoju kamp opremu i da spava u šatoru, najverovatnije zato što je bilo samo 4 kreveta a nas petorica. Sa Kraljeve vode smo imali odličan pogled na tv relej i odmah ujutro smo izvozili još dva kilometra do releja i uživali u skoro 360 stpeni sirokoj panorami.
Polako smo krenuli naniže ciljajući jezero koje smo ipak odlučili da preskočimo i odjurili smo do Prokuplja. Tu se završila zajednička vožnja pa smo mi iz Leskovca nastavili da pedaliramo još dosta dugo dok nismo stigli kući.

Fotografije možete pogledat na ovoj adresi:
http://picasaweb.google.com/vojislav.gr ... acJun2009#

Sliku profila sam napravio upotrebom Milanovih gps podataka.

Malo sam izmenio Milanov Google Earth fajl, dodao neke tačke i našu putanju do Leskovca, pogledjte i slike na tačkama. FAJL

Nadam se da ćete uživati u slikama.. a još bolje, nekom prilikom, i u vožnji ovim krajem.

Pozdrav,
Gruja
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by Milan »

kusevija wrote:Ne mogu otvoriti fail sa trekom. Piše tip faila 09 .Pomoć
Ispravljeno.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by bluealek »

Lepa vožnjica... Ja sam to do sada na žalost prošao samo džipom, pre nekoliko godina kada sam vodio nekog amerikanca biologa da traži neku retku biljku za koju mu je rečeno da raste na Jastrepcu. Zapravo, mi smo od kuće gde ste prespavali skrenuli oštro nizbrdo ka severu i izbili na onaj put koji drži izohipsu obilazeći Đulicu sa severne strane. I ta varijanta u nekom trenutku postaje prava DŽUNGLA, negde na pola puta do kotline Lomničke reke, kao što kažeš, i tu se gaze koprive od po metar i raznorazni zeleniš u koji je put zarastao. Definitivno je Jastrebac jedna od najozbiljnijih šuma koje imamo, koja na momente poprima prašumske karakteristike.

Ne bi bilo loše da kad nešto planirate unapred bacite najavu šta spremate, jer bi moglo da se desi da se neka ekipa nas severnjaka na brzaka potrpa u kola i dođe da vam se pridruži. "Dogovaramo" tako već par godina i nikako da napravimo neku zajedničku vožnju.
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by Milan »

Milan wrote: Ne bi bilo loše da kad nešto planirate unapred bacite najavu šta spremate, jer bi moglo da se desi da se neka ekipa nas severnjaka na brzaka potrpa u kola i dođe da vam se pridruži. "Dogovaramo" tako već par godina i nikako da napravimo neku zajedničku vožnju.
Prihvatam to kao kritiku i ispravljamo se vec uskoro za Besnu Kobilu.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by bluealek »

Eh da, s tim što su meni dva vikenda u julu već bukirana vođenjem tura koje je Goca stavila u program još na početku godine, za jedan (treći u julu) Goca intenzivno lobira da idemo sa Zdravkom Ševom na kanjonarski izlet na Trašnjicu (varijanta sa šatorima, uz spavanje u kanjonu), a za vikend 4-5. juli se borim da ne moram da ga upotrebim za snimanja za Offroad avanturu i Auto Bild (tj. da se radije za to planiraju neki od radnih dana), ali se bojim da će teško biti da se izborim za to. Vikend na prelazu iz jula u avgust mi je već rezervisan za veliku trodnevnu cik-cak epopeju kroz Lazarev kanjon, subotu nakon toga vodimo planinare na Vrtačelje i Klencuš, a onda iste noći prihvatam grupu od 12 italijanskih bajkera da ih vodim na sedmodnevnu turu po Tari, Zlatiboru i Uvačkim jezerima (ako ne odustanu od organizacije te ture, kako ima indicija poslednjih dana). Vikend iza toga mi je konačno jedan FB izlet iz programa (onaj po Staroj, za koji nikako da stignem da okačim program), tako da, realno gledano, tokom jula i avgusta uopšte nemam slobodnih vikenda - jedino da napravimo neku turu radnim danima :(
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by Milan »

Vidim da se nigde ne spominje 27.i 28.6..Mozda treba razmisliti o tim danima,a ni radni dani nisu problem.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Mali i Veliki Jastrebac

Post by bluealek »

Milan wrote:Vidim da se nigde ne spominje 27.i 28.6..Mozda treba razmisliti o tim danima,a ni radni dani nisu problem.
Baci pogled na stranicu sa najavama izleta (http://www.freebiking.org/Najave/najave.html), tamo se pominje :roll:
28. 6, kanjon Brnjice. Već imamo pun autobus kanjonara, a drugi autobus se ubrzano puni - kako stvari stoje, spuštaćemo niz Brnjicu možda i celih 100 ljudi :D

Znam, znam, mnogo bih hteo, da budem na više mesta u isto vreme... Šta ću kad ima toliko mesta koja vredi posetiti, a vremena toliko malo?
Post Reply