Penjanje na Rudnik

Kraći i duži izveštaji i putopisi sa vaših putovanja po divljini, bilo planinarskih, bajkerskih ili nekako drugačije koncipiranih

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
Serb
Posts: 107
Joined: 03 Feb 2005, 08:20
Location: On the top of the mountain

Penjanje na Rudnik

Post by Serb »

E pa ovako. Sa drugarom Vladom (chupavim) vozio sam preko Mladenovca, Arandjelovca i Bukulje do Rudnika i gore na vrh (Veliki Shturac).
Vozom od nekih 10 do 4 (ujutru) smo preshli turu od Beograda do Mladenovca. Odatle, posle jela u pekari (lepih li pekarki), polagano sa jutarnjim suncem prema Arandjelovcu. Nema saobracjaja (ko je lud da vozi u 5 pola 6) a asfalt vishe manje dobar. U Arandjelovcu nezaobilazna je njihova kisela (tochena) voda (naplacjuje se sve preko 2litra. 3din po litru) lepa kasirka radi na izvoru (sve same prirodne lepote :) ) . Odatle preko Bukulje spust na Garashko jezero (jezero je prelepo) i pravac put za Belanovicu (taj put se posle rachva i ishlismo onim krakom koji ne ide za Belanovicu. Ja nisam nosio kartu LoL) . Chista priroda sa strashno malo vozila ali put je ochajan. Chist tucanik. Pogled prema Ostrvici i uopshte taj deo (5 do 10km pre mesta Rudnik) je, i za nekog kome nije bitno da li vozi prirodu ili ne, stvarno prelep. Stvarno se osetish malim pored svih tih grdosija od planina. Od mesta Rudnik pa do vrha Rudnika ima neki 7 - 8km i visinska razlika 600-700m. Ima ju dva puta do vrha. Onim kojim smo se mi peli je tezhi. Kracji je, vecji nagib i put je sve vreme teren. Uspon je stvarno tezhi (a naruchito meni sa kompletnim slikom) na nekim mestima i po 5-6 stepeni nagiba (oko 15-20%). Rudnik ima tri Shturca (mali srednji i veliki) i na sva tri se mozhe sticji istim putem (Veliki Shturac se josh zove Cvijicjev vrh). Treba obratiti pazhnju da svu vodu ponesete josh iz mesta Rudnik jer usput kao i na vrhu nema ni chesmi ni izvora. Sa vrha pogled ne postoji osim ako ne udjete u mesto gde se nalaze antene (mi smo imali srecju ta je u vreme kad smo stigli bila ekipa za opravku pa je bilo otvoreno). Uf kako to izgleda odozgo, vidi se skoro cela Shumadija, Kopaonik, Kablar, Ovchar, Kosmaj, Bukulja, Venchac... ma jednom rechju fenomenalno.
Pri povratku smo se razdvojili. Vlada se isti dan vracjao za Bg ali sada preko Stragara (zalutavshi stigao je u Bare, mesto na putu izmedju Kg-a i Gornjeg Milanovca) a ja sam se zaputio u G.M. Spustio sam se drugim putem koji vodi do vrha. Ovo je bilo uzhasno, kaldrma ali ne kocka nego obla sa kompletnim kamenicama. Tabani su mi utrneli, od treshenja, dok sam sishao. Odatle Ibarskom do Gornjeg Milanovca oko 15km.
Etapa je prelepa i svakako je treba ponoviti (poneti sechice za ogradu zbog pogleda, verujte mi bicje te mnogo uskracjeni ako ne vidi te to).

Pozdrav Viktor
Post Reply